• Firma Tel : +90 232 207 21 51
  • Gsm : +90 541 734 21 80

KLASİK TAVUK PANE HARCI / AÇIK FRİTÖZ


KLASİK TAVUK PANE HARCI / AÇIK FRİTÖZ 

Açık fritözde yapılan fried chicken ürünlerinde kullanılan paneleme harcımızdır.

Fried Chicken endüstriyel olarak basınçlı fritözlerle yapılır. Basınç sayesinde ürünün öz suyu dışına çıkamaz ve ürün kendi öz suyu ile pişerken içine yağ çekmeyerek en lezzetli halini alır.

Basınçlı fritöz kullanmak istemeyen müşterilerimiz için de fried chicken yapmak için kullanabilecekleri Diamond Paneleme Ununu tasarlamış bulunmaktayız.

Diamond pane harcı açık fritözlerde, evde tavada bile yapabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

Diamond paneleme harcı şu şekilde kullanılır;

Un karışımından 1 ölçek alınıp, yaklaşık 1,5 ölçek soğuk su ile karıştırılarak batter elde edilir. Daha öncesinden marinelenmiş ürün önce batter karışımına daha sonra paneleme ununa bulanarak kızartmaya hazır hale getirilir.

HOT BATTER İLE DIAMOND PANELEME UNU ( ACILI )

Acı sever müşterilerimizin damak tadına uygun olarak tasarlanan hot batter aracılığı ile Diamond Paneleme Ununda acı oranı arttırılmadan bu işlem yapılmaktadır. Yine Diamond unlarda kullanılan paneleme tekniği kullanılır. Marineli ürünlere uygulanamaz.

Hot Batter ile Diamond Paneleme Unu şu şekilde kullanılır;

Hot Batter un karışımından 1 ölçek alınır, yaklaşık 1,5 ölçek soğuk su ile karıştırılarak batter elde edilir.Ürün önce batter karışımına daha sonra paneleme ununa bulanır. Çırpılarak üzerindeki fazla un atılır.

Müşteri girişi yaparak ürünlerimizin standart lezzetinde yapımını görselleri ile birlikte öğrenebilirsiniz.