• Firma Tel : +90 232 207 21 51
  • Gsm : +90 541 734 21 80

Basınçta kızartma geleneksel olarak kaplamalı tavuk parçaları için kullanılır ve tavuk etine çıtır kaplama ve lezzet vermek için gerekli pişirme ortamını sağlar, ürün genellikle Southern Fried Chicken (Güney usulü kızarmış tavuk) olarak bilinir. Tabiiki basınçta pişirilen başka ürünlerde vardır fakat bu yöntem en çok tavuk için kullanılır.

Bu pişirme metodunda basınç ve de sıcaklık en önemli unsurlardır. MAKFRY kızartma makineleri 165 derece sıcaklık ve 6-8 psi basınçta pişirme için dizayn edilmiştir. Pişirme 165 dereceden düşük yapılırsa ürün kaplaması çıtır olmayacak 165 dereceden yüksek sıcaklıkta pişirilirse yanacaktır. Başka bir deyişle sıcaklık düşük olunca basınç oluşmayacağından ürün kuruyacak, sıcaklık yüksek olunca da yanma riski oluşacaktır.

Basınç pişirilen ürünün doğasında bulunan özsuyundan kaynaklanmaktadır. Sıcak yağın içerisine konulan ürünün özsuyunun bir kısmı buharlaşarak tankın içinde basıncın oluşmasını sağlar. Ağırlığı ayarlanmış dönerli tahliye valfi bu basıncın gerekli olanını tutar fazlasını dışarı atar.

Ürünün içindeki özsuyu makinenin içinde oluşan basınç sayesinde dışarı çıkmazken, dış alanda bulunan yağda ürünün içerisine giremez. Böylece ürün kendi içinde özsuyu ile haşlanırken dış yüzü de kızarmış olur. Ürünün içinin yumuşak, dışının çıtır olması, özsuyu ile haşlanması dolayısıyla da lezzetli olması sağlanır.

Yapılan testlerde Chıtır Chicken paneleme unu ile pişirilen ürünlerin kıvam, renk ve panenin ürünü tutması açısından en iyi sonuçları verdiği görülmüştür.

Makfry Group, MAKFRY markası ile özellikle fried chicken yapmak için gerekli olan basınçlı fritöz, sıcak tutma üniteleri ve paneleme üniteleri konusunda uzmanlaşmış ve odaklanmıştır. Basınçlı fritözler çalışma prensibi gereği ürünlerin içini haşlarken dışınıda kızartır. Bu ürüne lezzet verdiği gibi pişme süresini de kısaltır. Firmamız işyerlerinin ihtiyacına göre çeşitli kapasitelerde ve özelliklerde basınçlı fritöz üretmektedir. Modellerimiz; 518, 1014 Dijital (Otomatik Filtreleme), 1014 Manuel (Otomatik Filtreleme), 1025 Manuel (Otomatik Filtreleme), 1025 Digital (Otomatik Filtreleme) olarak sıralanabilir.

Sıcak tutma üniteleri ise özellikle fried chicken ürünlerinin pişirildikten sonra iki saate kadar taze kalmasını sağlayan teşhir üniteleridir. Sıcak tutma üniteleri sayesinde servis daha pratik ve kolay hale gelir. Müşteri bekletmeden hazır pişmiş stoktan servis yapılır. Makfry Group, MAKFRY markası ile işletmelere değişik ebatlarda farklı kapasitelerde sıcak tutma üniteleri imal etmektedir. Modellerimiz HD2, HD3, HD4, HD6 olarak sıralanabilir.

Paneleme üniteleri, fried chicken ürünlerini panelemek için dizayn edilmiş, pratiklik sağlayan ünitelerdir. Paneleme sırasında paneleme ununda topaklanma olur ve bu da pişmiş ürün kalitesini olumsuz etkiler. Bu sebeple unu elemek gereklidir. Paneleme ünitesi otomatik eleme fonksiyonu sayesinde daha kaliteli ürün yapma imkanı sağlar. Makfry Group, MAKFRY markası ile PAN202 model adını verdiği paneleme ünitelerini üretmektedir. Cips paketleme üniteleri…

Basınçta pişirme tekniği ürünleri içinde haşlayıp dışında kızarttığı için pişirmede zorlanılan bütün yiyecekler için kullanılır. Bununla birlikte başlıca pişirilen ürünleri şöyle sıralayabiliriz.

Tavuk; Panelenerek basınçla kızartılan tavuk parçalarını neredeyse basınçla kızartanın en popüler ürünüdür ve Fried Chicken olarak sektörde yaygınlaşmıştır.

Patates; Yine panelenerek pişirilen patates (elma dilim, küp şeklinde veya nasıl dilimlerseniz dilimleyin) yine kısa sürede pişer ve lezzetli olurlar.

Karides;

Balık;

Karnabahar-Brokoli;

Sebzeler;

İçli Köfte; kızartılarak pişirilen bu ürün bilindiği gibi kızartma sırasında içinin pişmesi sebebiyle içi önceden pişirilerek hazırlanan bir üründür. Basınçta pişirildiği takdirde ürün içinden de pişecek daha lezzetli ve ekonomik olacaktır.

Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Basınçlı fritözler gıda sektöründe çok bilinmeyen ekipmanlar olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte kullanımı oldukça kolaydır. Makfry, basınçlı fritözlerin kullanımı ve standart ürün üretebilmelerini sağlamak için çeşitli eğitim belgeleri düzenlemiştir.

Web sayfamızda Müşteri Giriş bölümünden bütün eğitim dosyalarını izleyebilirsiniz.

Bununla birlikte Makfry, fabrika adresimizde ücretsiz, sizin kendi işyerinizde ise ücretli olarak eğitim vermektedir.

Makfry, basınçlı fritözlerine imalat hatasından kaynaklanabilecek hatalı parçalar için 2 yıl garanti verir.

Makfry web sayframızda Teknik Destek bölümünde makinenizi bulun. Makinenizin bulunduğu sayfada sorun giderme kılavuzunu tıklayarak önergeleri takip edin.

Makfry web sayfamızda Teknik Destek bölümünde makinenizi bulun. Bu sayfada sorun giderme kılavuzunu takip edin. Ayrıca üretim işlemini doğru yaptığınızdan emin olmak için Müşteri Girişi yaparak fried chicken üretimi ile ilgili sayfayı inceleyin.

Sıcak tutma üniteleri pişirdiğiniz fried chicken ürünlerini 2 saate kadar taze ve sıcak tutan makinelerdir. Fried chicken ürünleri işyerinin yoğunluğuna göre önceden pişirilir ve müşteri geldiğinde bu bekletme ünitesinden hazır olarak servis edilir.

Makfry web sayfamızın Teknik Destek bölümünde ekipmanınızı bulun ve sorun giderme kılavuzunu takip edin.

Makfry web sayfamızın Teknik Destek bölümünde eğitici görseller kısmında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Fried chicken ürünlerinin paneleme işleminde ürünler genel olarak sıvı (buttermilk,su) ve kuru (un karışımı) karışımlara bulanırlar. bu aşamada paneleme ununda topaklaşmalar olur.  bunun önlenmesi için unun arada bir elenmesi gerekmektedir.

Eleme işlemini kolaylaştırmak, işyerinizde rahat ve düzenli bir çalışma ortamı sağlayabilmek için Makfry Paneleme Ünitesi oldukça önem taşıyan bir ekipmandır.

Makfry web sayfamızın Teknik Destek bölümünde paneleme ünitesi sayfasında eğitici görseller kısmında paneleme işlemini detaylı anlatan kullanım kılavuzunu bulabilirsiniz.

Web sayfamızın Teknik destek bölümüne gidin ve sorun giderme kılavuzunu takip edin.

Yağ kullanımı aşağıdakş faktörlere göre değişkenlik göstermekle beraber haftada 1 kez yağ değiştirilmelidir.

  • Pişirilen ürün miktarı
  • Temiz paneleme : Tavuk panelendikten sonra üzerindeki fazla unlar silkelenmelidir.
  • Yağın operasyon süresinde süzülmesi : 4-5 pişirimde bir süzülmesi tavsiye edilir.