• Firma Tel : +90 232 207 21 51
  • Gsm : +90 541 734 21 80

Kurucularımızdan Uğur Özgilik ve Şadi Akgül İngiltere’de fastfood işletmeciliği yaparak bu sektörde büyük bir bilgi ve tecrübe birikimine sahip olmuşlardır. İsmail Yürük Bey ise Belçika’da fastfood işletmeciliği ve sonrasında işlerini geliştirerek fast food işletmelerine tedarik yapan bir firma kurmayı başarmıştır.

Uzun yıllar Avrupa’da fast food tecrübesi edinmiş kurucularımız 2009 yılında Türkiye’ye gelerek sektörü incelemiş ve Fried Chicken ürünlerinin yeterince yaygın olmadığını fark ederek projelerine başlamışlardır.

 

Makfry olarak fried chicken yapmak için gerekli olan ekipman, gıda ve ambalaj ürünlerinin üretimini yapmaktayız.

Ekipman olarak fried ürünlerinin kızartılmasında kullanılan basınçlı fritözler, ürünleri pratik olarak sıcak servis edebilmenizi sağlayan sıcak tutma üniteleri, paneleme işlemini verimli ve pratik olarak gerçekleştirebilmek için gerekli olan paneleme makinasınının üretimini yapmaktayız. Fried chicken ürünleri yapmak için gerekli olan makinelerin yanı sıra profesyonel waffle makinesi, sanayi tost makineleri vb. ekipmanların da satışını gerçekleştirmekteyiz.

Gıda ürünlerimiz ise yine fried chicken ürünlerinin üretilmesinde ihtiyacınız olan marinasyon sosları, paneleme unları, dilediğiniz ölçüde acı fried chicken yapmak için gerekli olan hot battermilk,  burger köftelerinizi olağanüstü lezzetli bir hale getirmek için gerekli olan burger karışımı ve tüm fast food ürünlerinin yanında servis ederek harikalar yaratabileceğiniz enfes ve iddialı dip soslarımızdan oluşmaktadır.

Ambalajlarımız ise fried chicken ürünlerinizi işyerinizde sunum yaparken ihtiyacınız olan pratik ve hoş görselli malzemelerden ve paket servislerinizde imdadınıza koşan işlevsel ürünlerden oluşmaktadır. Ambalajlarımızın görselleri dikkat çekici ve fried chicken ı vurgulayan şekilde tasarlanmaktadır.

 

1996 yılında ingiltere'nin Leichester şehrinde fast food restoranı olarak sektöre girmiş olan firmamız zamanla İngiltere'de Northampton,                                    

Rugby, Hinckley, Leamingthon SPA, gibi merkezlerde 17 farklı şube açarak faaliyetlerini sürdürmüştür.

2008 yılında Türkiye'de fried chickenürünlerinin eksikliğini fark eden firmamız faaliyetlerini MAKFRY markası ile Türkiye'ye taşımaya karar vermiştir.

Makfry uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda Fried Chicken üretmek için gerekli olan basınçlı fritözlerin patentli üretimini yaparken yineFried Chicken'ın ikinci önemli hammaddesi olan paneleme ürünlerinin

 Ar-Ge'sini tamamlayarak sektördeki boşluğu %100 yerli üretimle doldurmuştur. Fried Chicken yapmak için gerekli ekipman ve gıda ürünlerini üreten MAKFRY GROUP Fried Chicken pazarında

Chıtır Chicken markası ile ürünlerini yaygınlaştırmakta, devam eden Ar-Ge çalışmalarıyla sektörün diğer eksiklerini de göz önüne alarak yeni ürünler sunmaya devam etmektedir

Fried Chicken kısaca kızarmış tavuk demektir. Ama diğer kızarmış tavuklardan ayırmak gerekir. Fast food ürünü olarak bilinen Fried Chicken panelenmiş kızarmış tavuk olarak tanımlanabilir.

Fried Chicken bir rivayete göre İskoçyalılar tarafından ABD’ye götürülmüş, başka bir rivayete göre ise ABD’de ki köleler arasında yaygın bir ürün olduğu ve sonradan popüler hale geldiği söylenir.

Günümüzde oldukça popüler bu ürün öyle ki ABD’deki bir araştırmaya göre idama mahkum olan mahkumlardan %60’ının son yemek isteği olmuştur

Fried Chicken’a lezzetini veren 2 ana unsur vardır;

  1. BASINÇLI FRİTÖZ

Bu ürün için dizayn edilmiş basınçlı fritözlerdir. Basınç altında kızartılan tavuk parçalarının içinden suları rahatça buharlaşamadığı için tavuk içinde kendi suyu ile haşlanırken dışında kızarır.

Not 1: Bilindiği gibi kızartılan ürünler kızgın yağa atılınca buhar çıkartır. Bu buhar ürünün içinden suyu kaybetmesi ile ortaya çıkar. İşte basınçlı fritözlerde bu buharlaşma yavaşlatılır ve ürünlerin suyu daha çok içinde kalır. Buda lezzeti arttırır. Basınç altında pişen tavuğun içinden çıkmaya çalışan su ve dışardan tavuğun içine girmeye çalışan yağ dengelenir ve ürünler böylece yağ çekmez.

Not 2: Açık fritözlerden pişme sırasında tavuk suyunu kaybederken ürünün içindeki boşluğu yağ doldurur. Açık fritözde pişen ürünlerin yağlı olması bundandır.

2.PANELEME UNU;

Kaplama ürünün kalitesi ve baharat karışımıdır. Kaplama ürünler un karışımından oluşur. Baharatlar dengeli olmalı istenilen lezzetler için mükemmel karışım bulunmalıdır.

Makfry, fried chicken ürünlerinin daimi yüksek kalitede ve standart yapıda olmasını hedefler. Buna yönelik olarak da standart paneleme unları,marinasyon sosları üreterek sabit ölçülerde kullanılabilmesi yolunda kolaylık sağlar.

Kaliteli bir fried chicken öncelikle renginden belli olmaktadır. Rengi altın sarısı olmalıdır. Dış yüzeyi yağlı görünmemeli, dışı çıtır yapıda içi ise ısırıldığında tavuğun öz suyunun lezzetini hissedebileceğiniz kıvamda olmalıdır. Zaten basınçlı firtözün de amacı budur; tavuğun dışını kızartmak, içini ise kendi özsuyunu hapsedecek şekilde buharda haşlamak.

Kaliteli bir fried chicken ürününde baharatın önemi de unutulmamalıdır. Baharatların oranı etkinlik derecelerine göre ayarlanmalı damağınızda hoş bir ahenk bırakmalıdır.

  1. LEZZET: Bütün Fried Chickenlar basınç altında da pişse baharat karışımları olmasından dolayı farklı lezzetlerle karşılaşırız. Bu anlamda pazarda herkesin bir reçetesi vardır. Lezzet, kültüre coğrafyaya göre değişse de uygun lezzeti bulan firmalar dünya da birçok ülkede yaygınlaşmayı başarmışlardır.
  2. PİŞME: Tavuk parçalarının doğru sıcaklıkta doğru zamanlama ile pişmesi gerekmektedir. Bu anlamda yapılan yanlışlıklar dışında kızarmış tavuğu bazen pişmediği sonucu ile karşılaşılır ki bu da tüketicinin ürünü beğenmemesine yol açar. Ürün içinde yumuşak dışından çıtır olmalıdır.
  3. RENK: Fried Chicken tam anlamıyla altın sarısı rengine yaklaştıkça müşteri tarafından beğenilir.
  4. GÖRÜNÜM: Pişmiş Fried Chicken kaplaması ile düz olmamalı, chrispy, puffy, dalgalı ve bisküvi tadında olmalıdır.

 1950’lerde ABD’de fastfood sektörüne giren bu ürün günümüzde oldukça popüler olmasına karşın bazı ülkelerde istenilen düzeyde sunulamamaktadır. Bunun sebebi bu ürün yapmak için gerekli olan basınçlı fritöz ve paneleme ürünlerinin yaygın olarak bulunamaması ya da çok pahalı olmasıdır.

Ürünün yaygınlaşması fast food ürünü olarak ortaya çıkmasındandır ve fastfood ürünü olmasını sağlayan pişirme tekniğinde kullanılan makinelerin (basınçlı fritöz) pratik ve ekonomik olmasıdır. Ayrıca pişmiş ürünlerin sıcak tutma ünitelerinde iki saat taze saklanıyor olabilmesi sektörün ihtiyacını karşılamakla tüketiciye beklemeden ürün verebilmektedir.