NEDEN BASINÇLI FRİTÖZ ?

NEDEN BASINÇLI FRİTÖZ ?

Basınçta kızartma tekniği, daha çok tavuk ürünleri için kullanılır. Bununla birlikte patates, balık, karides gibi bir çok ürünün pişirilmesinde de yaygın olarak kullanılır. Kızartma tekniği kullanılarak pişirilen yiyeceklerden bazılarının dış yüzeyi fazla kızarırken içlerinin pişmemesi sık görülen bir olaydır. Bu sebeple bu tür ürünlerde basınçlı fritöz kullanımı kesin çözümdür.

 

                    

Basınçta Kızartmanın Avantajları:

 

  1. ÜRÜN YAĞ ÇEKMEZ; Çiğ ürünün kızgın yağa atılmasıyla çıkan ve basınçlı kap içerisinde hapsolan buharın oluşturduğu basınç sayesinde tavuk parçalarının suyunun dışarıya çıkması yavaşlatılır. Buharlaşıp dışarıya çıkmaya çalışan tavuk özsuyu dışarıdan içeri girmek isteyen yağ ile dengeler ve ürün yağ çekmeden pişmiş olur. Tavuk kendi suyu ile içinde haşlanırken dışında kızarır. Lezzet buradan gelir.

  2. SÜRE KISALIR; Tavuk içindeki özsuyu sayesinde içten de pişeceği için süre kısalır. Açık fritöz de 20-25 dakikada pişirilen ürün basınçlı fritözlerde 5-6 dakikada pişer. Süre ortalama %80 kadar azalmış olur.

  3. EKONOMİK OLUR; Yağ çekmeyen ürün sayesinde yağ tasarrufu kısalan süre sayesinde de enerji tasarrufu sağlanır. Aynı zamanda hızlı olması pratik olması sebebi ile de işçilik tasarrufu olur.

  4. DAHA LEZZETLİ ÜRÜNLER ELDE EDİLİR; İçinde haşlama dışında kızaran ürünler daha lezzetli olur. Tavuğun, basınç sayesinde çıkmayan kendi suyu ürüne lezzet verir.

  5. DAHA SAĞLIKLI ÜRÜNLER ELDE EDİLİR; Bilindiği gibi kızartma ile pişme yöntemi haşlama, fırınlama gibi bilinen en yaygın pişirme tekniğidir. Aynı zamanda maalesef en sağlıksız pişirme yöntemidir. Basınçta kızartma ise kızartmayı seven tüketiciler için en sağlıklı kızartma yöntemidir. Çünkü ürünler özsuyunu kaybetmez ve çok az yağ çeker.